Search
  • Yağız Alp Tekin

Yaban: Bölüm 4-Yüzleşme

Updated: Dec 23, 2019


Doruk tuvaletin beyaz Led ışığı altında kendisini inceliyor, az önce neler gördüğünü anlamlandırmaya çalışıyordu. Bu evrende yalnız değillerdi, bu evrende yalnız değillerdi, bu evrende yalnız değillerdi...Islak duyargalı, bu ahtopotvari canlıların gerçekliğini beynine kazımaya çalışıyordu.


Uzaylı, uzaylı, uzaylı, ahtapot, ahtapot, hem de iki ahtapot, birbirlerine bakan ahtapotlar, ahtapotlar, kameraya bakan ahtapot, ahtapot, ahtapot ve yüzündeki şaşkın ifade...


Yüzünü de yıkamasıyla vücudundaki anlaşılmaz ağırlık hissi yavaş yavaş dağıldı. İçini karşı konulmaz bir merak duygusu sardı. Acaba bu canlıların örgütlenmesi nasıldı? Ne yerlerdi, ne içerlerdi? İnsanoğluyla anlaşabilecekler miydi, espri yapabilirler miydi?

Bu yeni keşif insanın kendini anlama yolculuğuna farklı bir boyut ekliyordu. Bu bilinç sahibi varlıklar kendimize bir ayna tutabilirdi, bizleri kaybolduğumuz bu anlamsızlık çukurundan çıkarabilirlerdi. Acaba onları hayatta tutan motivasyon neydi? Daha iyi günlerin geleceğine dair bir umut mu? Yarattıkları tanrıları mı vardı? Ya da uzayın derinliklerinden hiç bilemediğimiz bir anlam mı çekip çıkarmışlardı?


Keşke bu soruların bir karşılığı olabilseydi O şoke edici görüntüler ellerinde olan tek bilgi kaynağıydı ve oldukça yetersizlerdi. Bu varlıkların formunu görmüşlerdi ve bir şekilde konuşmadan anlaşabildiklerini sezinliyorlardı. İşte ellerindeki tek bilgi buydu. Doruk'un canı sıkılıyordu, az önce akıl almaz bir şey öğrenmişti ama bu yeni gelişmeler ışığında ne yapabilirdi ki? Kullanışsız bir bilgiydi bu. Derken kapı açıldı ve karışısında Selma'yı gördü. Yüzü solgun görünüyordu.


-Kötü oluyorum, böyle bir şey hiç beklemiyordum. Gözlerini gördün mü?

-...

-Ya o duyargalarına ne demeli.


Doruk aynadaki yansımasına bakarken "Hiç öğrenmemeyi yeğlerdim." diye fısıldadı. Bir an göz göze geldiler ve ani bir hareketle birbirlerine sarıldılar.


Derinlerden tiz bir ses duyuldu. Saniyeler içinde ses yükseldi. Doruk ile Selma ayrılıp birbirlerine "sen de duyuyor musun?" bakışı attılar. Derken, büyük bir patlama mekan, zaman kavramını yok etti. Doruk patlamanın etkisiyle duvara savruldu. Çarptığı duvar ortadan ikiye kırıldı, üst katı olduğu gibi aşağı indirdi. Odayı görünmez hale getiren yoğun sis bulutu biz izleyicilerin gözlerini kör etti. Acaba ne oldu? Doruk hayatta mı? Selma nerede? Toplantı odası ne durumda?


İyisi mi sislerin dağılmasını bekleyelim...Bölüm 5: Geriye Kalanlar
36 views0 comments