Search
  • Yağız Alp Tekin

Tarlabaşı'nda bir gece

Updated: Aug 3, 2020Sabaha karşı 4'de Dolapdere'deki partiden bir hışımla çıktım. İçinde bulunduğum mahalleye karşı ani bir ilgi duymaya başlamıştım. Halbuki 10 dk öncesine kadar dans ediyor, onunla bununla sohbet ediyordum. Gözlemleme itkisi çok ani bir şekilde vurmuş, ne olduğunu anlamadan kendimi dışarda bulmuştum. Bunda gecenin erken saatlerinde lafladigim taksi soforunun etkisi büyüktü. Detaylı bir şekilde Dolapdere, Küçük Piyale, Tarlabaşı üçgeninde nasıl tüm illegal işlerin döndüğünü anlatmış, hırsızların yankesicilerin buralarda yaşadığından bahsetmişti.


Yanıma fotoğraf makinemi ve işlerin kötü gitmesi durumunda çakımı alarak sokağı aydınlatan sarı ışığın altında, yamuk yumuk evlerin arasından yol almaya başladım. Çok hoş bir duygu durumu içerisindeydim. Mahalleye olan merakım tüm kaygılarımın önüne geçmiş, elalem ne der diye düşünmeden ilginç gördüğüm her şeyin fotoğrafını çekiyordum. Bu halet-i ruhiyeye girdiğimde insan fotoğrafları çekmek de çok kolay oluyor.


Derken mahallenin karanlık bir köşesinde, yolumun üstünde sohbet eden 4 genç farkettim. Gerginliği atmak için selamın aleyküm yolladım. Karşılığında sigaramın olup olmadığını sordular. Bir sigara verdim, birlikte bir sigara tüttürmek için çakmak sordum. Kesik kesik başlayan sohbet çok çabuk bir şekilde ilerledi. Yüzlerini seçmeye başlayınca gençlerin 17-18 yaşlarında olduğunu ve aramızda bir ego savaşı olmayacağını anladım. Abiliğim tescillenmis, hoş bir sohbete koyulmuştuk. Çocukların çocuk esirgeme kurumundan 3 ay önce ayrıldığını işsiz, güçsüz, evsiz bir şekilde sokakta yaşadıklarını öğrendim. Bu hikayeye pek inanamadım çünkü çocukların kıyafetleri 3 aydir evsiz gençlere göre oldukça düzgün gözüküyordu.Valizlerinin nerede olduğunu sordum. Valizlerinin olmağını söylediler.


Planlarının ne olduğunu sordum, böyle bir şey olmadığını ama camide uyuduktan sonra Sarıyer'de denize gireceklerini söylediler.


Tanıdıkları birileri, sahip çıkan abileri olup olmadığını sordum. Olmadığını söylediler...


Bir süre sonra çocuklar Tik tok hesapları için içerik üretmemi istediler. Ben de mahalleyi gezdirmeleri takdirde bunu yapabileceğimi söyledim. Neyin alınıp neyin verildiğinin belli olduğu bir anlaşmayla içimiz rahat bir şekilde yürümeye koyulduk...
Tiktok videolarından birisi:


197 views0 comments